Zasady etyki publikacyjnej
Stosowane przez Wydawnictwo Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach standardy etyczne oparte są na wytycznych Komitetu do spraw Etyki Publikacji – COPE (http://publicationethics.org/files/Code_of_conduct_for_journal_editors_Mar11.pdf) oraz zaleceniach Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Dobre praktyki w procedurach recenzyjnych w nauce (www.archiwum.nauka.gov.pl/g2/oryginal/2014_02/307f933b1a75d6705a4406d5452d6dbf.pdf). Standardy te dotyczą wszystkich stron procesu wydawniczego, tj. Wydawnictwa, Autorów i Recenzentów.
Zobowiązania Wydawnictwa
-
Wydawnictwo zapewnia rzetelny i profesjonalny proces wydawniczy, w tym proces redakcyjny i recenzyjny.
-
Wydawnictwo przeciwdziała praktykom niezgodnym z przyjętymi normami prawnymi i etycznymi, do których należą:
-
plagiat (autor wykorzystuje pracę innego autora bez zaznaczenia tego w tekście);
-
autoplagiat (zduplikowanie publikacji, czyli powtórne opublikowanie własnego utworu bądź jego fragmentów, jako nowego, bez podania o tym informacji);
-
fałszowanie lub manipulowanie danymi, a także oszustwo w opisie wyników badań (np. ignorowanie podobnych wyników opublikowanych w innych pracach w celu wykazania nowatorstwa swoich badań);
-
ghost authorship (pominięcie w wykazie autorów osób, które przyczyniły się do powstania utworu);
-
guest authoship, honorary authorship (przypisanie autorstwa osobom, które nie mają wkładu w powstanie utworu lub których udział w tworzeniu dzieła był znikomy);
-
ghostwriting (nieujawnienie znaczącego wkładu autora w powstanie utworu);
-
umieszczenie w wykazie autorów osób, które nie wyraziły na to zgody.
-
Wydawnictwo zapewnia bezpieczeństwo danych osobowych autorów, nie ujawnia osobom nieupoważnionym informacji na temat zgłaszanych do publikacji prac.
-
Wydawnictwo gwarantuje poszanowania autorskich praw osobistych autorów.
-
Wydawnictwo przestrzega zasad równego traktowania autorów bez względu na: płeć, rasę, narodowość, wyznanie, światopogląd, niepełnosprawność, orientację seksualną, wiek, przekonania. Publikacje oceniane są wyłącznie pod kątem jakości i rzetelności naukowej.
Zobowiązania Autorów
-
Autorzy przyjmują do wiadomości i akceptują przyjęte przez Wydawnictwo zasady etyki publikacyjnej oraz sposób zorganizowania procesu redakcyjnego i recenzyjnego.
-
Autorzy są zobligowani do zagwarantowania oryginalności dzieła zgłoszonego do publikacji i poszanowania praw autorskich innych osób (ujawnienie faktycznego udziału innych osób w powstanie dzieła, wykazanie wszystkich publikacji wykorzystanych podczas tworzenia utworu, ujawnienie konfliktu interesów, rzetelny opis zastosowanych metod, źródeł, cytatów, zapożyczeń itp.).
-
Autorzy mają obowiązek podania źródeł finansowania publikacji, a także poinformowania
o ewentualnym wkładzie instytucji naukowo-badawczych, stowarzyszeń i innych podmiotów. -
Zgłoszona do druku publikacja powinna zostać przygotowana według zaleceń edytorskich umieszczonych na stronie Wydawnictwa (Wskazówki dla Autorów).
-
Autorzy zobowiązują się do nieskładania tego samego tekstu równocześnie w innych wydawnictwach.
-
W przypadku uzasadnionych podejrzeń o naruszenie przez Autorów etyki publikacyjnej Wydawnictwo będzie stosować stosowane są procedury zalecane przez Comittee on Publication Ethics.
Zobowiązania Recenzentów:
-
Recenzent – specjalista w dyscyplinie i tematyce odpowiedniej dla recenzowanego dzieła, powinien dochować wszelkich starań, aby rzetelnie i uczciwie ocenić jego wartość profesjonalną i poznawczą, samodzielność i nowatorstwo autora – na podstawie zobiektywizowanych kryteriów i stosownie do aktualnego stanu reprezentowanej przez siebie dyscypliny nauki. Uwagi krytyczne powinny być poparte stosowną argumentacją, natomiast niedopuszczalna jest personalna krytyka autora.
-
Recenzent zapewnia o swojej bezstronności w stosunku do autora (brak pokrewieństwa, związków prawnych, zależności służbowej, a także bezpośredniej współpracy naukowej w ciągu ostatnich dwóch lat poprzedzających rok przygotowania recenzji). Recenzent gwarantuje również brak konfliktu interesów wynikających z relacji łączącej recenzenta z firmą czy instytucją związaną z ocenianą pracą.
-
Recenzent zobowiązany jest dostarczyć recenzję w ustalonym terminie.
-
Recenzja musi mieć formę pisemną i powinna być przygotowana według wzoru, udostępnionego na stronie Wydawnictwa (Arkusz Recenzenta). Recenzja powinna kończyć się rekomendacją o przyjęciu (bez zastrzeżeń, po poprawkach redakcyjnych lub zmianach merytorycznych) lub o odrzuceniu pracy.
-
Recenzent ma obowiązek poinformować Wydawnictwo o podejrzeniu naruszenia praw autorskich innych osób, stwierdzeniu w treści ocenianej pracy istotnych podobieństw do innych, znanych mu prac, jak również uchybień w przytaczaniu danych.
-
Recenzent zapewnia poufność (nie ujawni treści dzieła przed jego publikacją), a także daje gwarancję, że nie wykorzysta go dla własnych potrzeb lub do osiągnięcia osobistych korzyści. Nie powinien również wypowiadać się na temat dzieła przed jego opublikowaniem